Drewno od wieków było jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych. Jego trwałość, naturalna estetyka i ekologiczne właściwości przyczyniły się do powszechnego stosowania go w różnych dziedzinach. Jednak dzięki postępowi technologicznemu, dzisiaj możemy korzystać z jeszcze bardziej zaawansowanych form drewna, takich jak drewno KVH. W tym artykule przyjrzymy się temu innowacyjnemu produktowi i jego różnorodnym zastosowaniom w budownictwie. Ostatnie 10-15 lat to stale rosnące zapotrzebowanie na certyfikowane, suszone i strugane elementy konstrukcyjne z drewna w Polsce, a w Niemczech stale rosnące ilości produkcji rocznej.

Czym jest drewno KVH?

KVH to skrót od niemieckiego terminu "Konstruktionsvollholz", co oznacza "drewno konstrukcyjne pełne". Jest drewno poddane odpowiednim procesom suszenia w specjalnych suszarniach oraz sortowania. Podczas gradacji materiału usuwane są miejscowo występujące wady drewna wpływające na parametry wytrzymałościowe, np. nadmierne pęknięcia, duże otwory po sękach itp. Proces ten w uprzemysłowionych zakładach odbywa się w pełni automatycznie i mechanicznie za pomocą odpowiednich skanerów, ultradźwięków oraz rentgenów. Docelowo usunięcie miejscowych wad pozwala na połączenie poszczególnych odcinków za pomocą złączy klinowych w długie wstęgi. Najczęściej występuje w długościach 13m jako standardowe pakiety handlowe. Dostępne są również pakiety krótsze typu 5, 7, 8, 9, 10m. Można także wykonać zestawienia pod konkretne projekty i zapotrzebowanie wg listy klienta. Drewno KVH jest produkowane głównie z tarcicy świerkowej, znacznie rzadziej - sosnowej. Dostępna jest okresowo również daglezja. Powszechnie dostępną klasą wytrzymałości jest klasa C24 w jakości przemysłowej (tzw. Nsi)

Zastosowania drewna KVH:

Dostępne przekroje zaczynają się od 40x60mm, a kończą na ogół na 160x280mm. Skoki szerokości oraz wysokości co 20mm – patrz tabela dostępnych przekrojów. Umożliwia to bardzo szerokie stosowanie tego produktu np. jako:

- łaty dachowe,

- legary pod tarasy i elewacje,

- słupy nośne we wszelkich konstrukcjach,

- konstrukcje dachowe typowych więźb dachowych, wiat ogrodowych i samochodowych oraz jako drugorzędne elementy w konstrukcjach wielkowymiarowych,

- idealnie odnajduje się również jako konstrukcja ścian, stropów oraz dachów w drewnianym systemie szkieletowym,

- mogą być komponentem również w domach w technologii murowanej (np. słupy, stropy, antresole, dachy),

W dużych tartakach aktualnie produkt ten powstaje w ilościach przemysłowych do dalszego handlu w lokalnych hurtowniach drewna jak i na poszczególne duże projekty budowlane. Dostarczamy KVH bezpośrednio od producenta właśnie do partnerskich hurtowni drewna oraz dużych wykonawców – zapraszamy do współpracy!

powrót

Skontaktuj się z nami

Lubimy nowe wyzwania i nie boimy się podejmować wymagających zleceń!

Stale podążamy za trendami w branży, aby zapewniać najskuteczniejsze rozwiązania

Call Now Button