Drewno konstrukcyjne to aktualnie zaawansowane technologicznie materiały, które zdobywają coraz większą popularność w budownictwie. Wśród nich wyróżniają się cztery główne kategorie: KVH (Konstruktionsvollholz), BSH (Brettschichtholz), HBE (Huttemann Brettschichtholz Elemente) , CLT (Cross-Laminated Timber) . Każde z nich ma unikalne właściwości i zastosowania, które czynią je atrakcyjnymi w różnych dziedzinach budownictwa.

  1. KVH (Konstruktionsvollholz): KVH to drewno konstrukcyjne o ściśle określonych właściwościach mechanicznych. Produkowane jest zgodnie z normą EN15497. Jest wytwarzane z drewna iglastego, które jest suszone komorowo, a następnie klejone po długości na złącza klinowe pod odpowiednim ciśnieniem. KVH jest powszechnie używane przede wszystkim w prefabrykowanym budownictwie mieszkaniowym do konstrukcji ścian, stropów, a także elementów dachowych. Jego stabilność wymiarowa sprawia, że doskonale nadaje się do precyzyjnych konstrukcji obrabianych w nowoczesnych centrach obróbczych CNC. Produkowane jest przede wszystkim w klasie C24 i w jakości przemysłowej. Maksymalne wymiary przekroju poprzecznego determinuje przede wszystkim dostępność tarcicy, najczęściej dostępne w KVH przekroje mieszczą się w przedziale od 4x6cm do 16x28cm z gradacją szerokości i wysokości co 2cm.
  2. BSH (Brettschichtholz ): BSH to drewno klejone warstwowo, które składa się z tzw. lameli układanych w tym samym kierunku jedna na drugiej. Jest to materiał o ściśle określonej wytrzymałości i elastyczności produkowany zgodnie z normą EN14080. Dzięki klejeniu warstwowemu można osiągać znacznie większe wymiary przekroju poprzecznego. Wysokości elementów mogą osiągać ponad 2m, a długości ponad 50m. BSH dzięki swojej stabilności wymiarowej oraz dostępnym sporym gabarytom jest powszechnie stosowane w budownictwie przemysłowym (hale magazynowe, produkcyjne) sportowym (hale sportowe, baseny, ujeżdżalnie koni) jak również przy budowie domów, wiat, pergoli itp. Dostępne klasy to przede wszystkim GL24, GL28 oraz GL30. Jakość przemysłowa oraz wizualna.
  3. HBE (Huttemann Brettschichtholz Elemente): HBE to rodzaj drewna klejonego warstwowo (BSH). Jest to idealne rozwiązanie do zastosowań strukturalnych, takich jak całe płyty ścienne, stropowe oraz dachowe. HBE charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i stabilnością wymiarową, co czyni je doskonałym wyborem do konstrukcji budynków o wysokich wymaganiach nośnych, izolacyjnych, akustycznych. Główna dostępna klasa to GL24. Zastosowanie znajduje najczęściej w budynkach jedno i wielorodzinnych najczęściej do 3-4 kondygnacji, częściach socjalnych hal, saunach, pawilonach handlowych oraz jako składnik obiektów wielkowymiarowych (np. obudowy ścian i dachów w obiektach wielkopowierzchniowych).
  4. CLT (Cross-Laminated Timber): CLT to konstrukcyjne drewno klejone krzyżowo. To innowacyjne podejście do budownictwa umożliwia szybkie i efektywne tworzenie wielkowymiarowych płyt konstrukcyjnych o wymiarach nawet około 350x1650cm i grubości do 28cm, a co za tym idzie wznoszenie wielopiętrowych budynków (rekordowy aktualnie budynek wzniesiony w tej technologii jest eksploatowany od 2019 roku w Norwegii – 18 pięter, 85,4m wysokości). CLT jest lekkie, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe, co sprawia, że idealnie nadaje się do konstrukcji ścian i stropów w różnych typach budynków.

Drewno konstrukcyjne, takie jak KVH, BSH, HBE i CLT i oferuje szeroki zakres zastosowań w budownictwie, zarówno mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Ich wyjątkowe właściwości mechaniczne, lekkość, trwałość i ekologiczność sprawiają, że są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych materiałów budowlanych i z każdym rokiem zajmują coraz większą część rynku.

powrót

Skontaktuj się z nami

Lubimy nowe wyzwania i nie boimy się podejmować wymagających zleceń!

Stale podążamy za trendami w branży, aby zapewniać najskuteczniejsze rozwiązania

Call Now Button