Pracownia Proporcji założona przez architekta Adama Dudko otrzymała wyróżnienie za projekt oraz realizację domu na bazie konstrukcji HBE w konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Architekci biorący udział w konkursie mieli za zadanie zaproponować solidną konstrukcję z jak największym wykorzystaniem materiałów naturalnych.

Architekt Adam Dudko pasjonuje się zaawansowaną i nowoczesną architekturą naturalną. Ciągle pracuje nad rozwojem i promocją budownictwa naturalnego w Polsce. Projekt parterowego domu dla rodziny 2+2 zaproponowany przez jego pracownię został wyróżniony w konkursie na najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny i certyfikowany.

O projekcie:

Ściany konstrukcji wykonane zostały z drewna litego o grubości 10 cm, które połączono za pomocą stalowych łączników. Natomiast stropy wykonane zostały z drewna litego HBE o grubości tylko 6 cm, co pozwoliło na zainstalowanie 65 cm izolacji termicznej w postaci kostki słomianej oraz płyty drzewnej Steico od strony zewnętrznej. Wewnątrz wszystkich ścian zamontowano płyty gliniane, często podwójnie, dzięki czemu prace mokre zostały zminimalizowane do ostatniej 4mm warstwy stabilizowanego tynku glinianego. Pod modrzewiowymi podłogami umieszczono 11 cm warstwę polepy glinianej dla ustabilizowania poziomu wilgotności deski oraz jako dodatkowa masa akumulacyjna. Ogrzewanie będzie realizowane poprzez wysokoefektywny kocioł na pellet i miedziane grzejniki Abakus ukryte w grubości tynku, a ciepła woda użytkowa będzie realizowana przepływowym wymiennikiem marki Paradigma, dzięki czemu koszty uzyskania ciepłej wody będą bardzo niskie. W domu zastosowano wentylację hybrydową, która reaguje na stężenie CO2 oraz temperaturę wentylowanego powietrza.

Wnętrze konstrukcji zostanie wykonane z drewna HBE, w łazience zamiast płytek pod prysznicem znajdzie zastosowanie wysokogatunkowy tadelakt na stabilnych płytach Fermacell. Na terenie działki wokół domu zostanie umieszczony zbiornik o pojemności 10m3 na wodę deszczową, która będzie mogła być wykorzystywana do spłuczki, pralki, zmywarki oraz celów gospodarczych.

Dom zaprojektowany przez Pracownię Proporcji w około 92% zostanie wykonany z materiałów naturalnych. Prognozowane zużycie pelletu na poziomie 2,8tony/rok.


Więcej ciekawych realizacji Pracowni Proporcji znajdą Państwo na stronie:

www.pracowniaproporcji.pl